Aiamaja vundament
Aiamaja paigaldamist tuleb alustada vundamendi ehitamisega. Aiamaja kindluse ja vastupidavuse tagamiseks on kõige olulisem hea aluspind. Vaid täiesti loodis, kandev ja ühetasane alus tagab laitmatu palkide montaaži, stabiilsuse ning uste ja akende täpse sobivuse. Põrandaalune ventilatsioon ning vundamenditalade alla asetatud niiskusetõke (nt ruberoid) kaitsevad maja niiskuse ja kõdunemise eest.
Sobiva vundamenditüübi leidmiseks tuleks mõelda, milleks aiamaja peamiselt kasutatakse. Sageli ei ole selleks vaja valada betoonist vundamenti, piisab, kui aluseks kasutada kergplokke, kiviparketti, betoonplaate- või poste.
Aiamaja paigaldamiseks sobivad vundamendid on:
- Kergplokid ning kõnniteeplaadid kruusa alusel – sobivad väiksemate ja keskmise suurusega aiamajade, kuuride, paviljonide ja lehtlate aluseks. Lihtne ja soodne lahendus.
- Kiviparkett – sobib hästi väiksemate, ilma põrandata aiakuuride aluseks. Samuti kuni keskmise suurusega aiamajade, lehtlate, paviljonide ja suvemajade vundamendiks. Kiviparketi eelisteks on aiamaja tasapinnasus maapinnaga ning visuaalne korrektsus. Keskmine kulukus.
- Postvundament – väga hea alternatiiv traditsioonilisele külmakindlale vundamendile. Tagab hea stabiilsuse ning võimaldab paigaldada ka suuremaid aia- ja suvemaju. Reeglina toetatakse postidele kandetalad, millele paigaldatakse põrandalaagid. Tuleks arvestada asjaoluga, et põranda tasapind tõuseb maapinnast ca 25–35 cm kõrgusele. Keskmine kulukus.
- Monoliitne raudbetoonplaat – vundamenditüüp, mis võimaldab paigaldada kõiki majatüüpe. Sobib hästi suurema suvemaja, sauna või garaaži (samuti kõikide põrandata hoonete) vundamendiks. Kõige stabiilsem, aga ka kõige kulukam.
Hea meelega aitame Sul sobivat vundamenditüüpi valida!